Akkar 1985 yılında av tüfeği ve otomotiv yan sanayi parçaları imalatıyla faaliyete başlamıştır.
 
1989 yılında havalı tüfek üretimine başlamış, standart parçalarla sektördeki diğer tüfek üreticilerini desteklemiştir.
 
1992 yılında Türkiye’de ilk pompalı av tüfeği imalatını, 1995 yılında ise ilk gaz sistemli yarı otomatik tüfek imalatını gerçekleştirmiştir.
 
2005 yılında süperpoze tüfekleri ürün portföyüne eklemiştir.
 
2012 yılında yine bir ilki gerçekleştirerek, kendi konfigürasyonunda dünyada ilk olan üçlü kırma tüfeklerin tasarımını başarıyla yapmış ve imalatına başlamıştır.
 
2014 yılında kırma tüfek portföyünü çifte tüfekle birlikte, süperpoze ve üçlü kırma tüfeklerin alt numaralarını ekleyerek genişletmiştir. Akkar’a ait benzersiz çizgiler taşıyan bu ürünler, Akkar’ın tüfek tasarımındaki engin birikimini ve kabiliyetini göstermektedir.
 
2003 yılından itibaren faaliyetini sürdürdüğü İstanbul - Tuzla’daki, 6800m2 kapalı alana sahip modern fabrika binasında, metal işleme, ağaç işleme, ısıl işlem, kimyasal kaplama, kamuflaj kaplama, kalıp-aparat tasarım ve imalatı, montaj hatları ve atış poligonu bulunmaktadır.
 
Tasarımdan bitmiş ürüne kadar tüm üretim aşamaları, Akkar bünyesinde ve Akkar kalitesiyle gerçekleştirilmektedir. Sahip olduğu ISO 9001:2008 kalite yönetim ve TSE uygunluk belgeleriyle kaliteli üretim ilkesini şirket politikası olarak benimsemiş ve uygulamaktadır.
 
Üretim tesislerini yeni yatırımlarla sürekli geliştiren Akkar, yıllık 100,000 adet üretim kapasitesine sahiptir. Üretiminin %95’ini başta ABD olmak üzere dünya çapında 50’yi aşkın ülkeye ihraç etmektedir.
 
AKKAR yivsiz av tüfeği kategorisinde, Churchill, Mammut, Altay, Karatay, Apache, Komanchi, Armstrong, Poseidon, Polaris, Orcap, M-2000, FAC 54, ve Maxi-Mag tescilli markalarına sahiptir.
 
Yerli ve yabancı müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayacak yüksek standartta ürün ve hizmetler sunacak kapasiteye sahip olan kuruluşumuz, 1999 yılı başından itibaren yükselen bir trendde hem üretimini hem ihracatını arttırmaya devam etmekte, dış pazarını çeşitlendirmekte, geliştirdiği pek çok modeliyle dünya pazarında ön sıralarda yer alan, tanınmış bir firma durumundadır.